MCC Students Receive Academic Awards

Manchester, CT (July 1, 2013) … The 22nd Annual Awards Ceremony recognized outstanding Manchester Community College students. Awards presented during the ceremony include Athletic Awards, Academic Awards, MCC Foundation Scholarships, Leadership Awards, Presidential Awards and Honor Societies Awards. Recipient names and awards follow:

Academic Excellence in Surgical Technology
Amelia Delaire, East Hartford

Academic Support Center Student Achievement
Ralph Pandolfe, Glastonbury

Anthropology Academic Award
Christopher Periera, Rocky Hill

Alexandria J. Tomany Accounting Award
BaoTram Tran, East Hartford
Keun-Sil Youm, Mansfield

All USA Community College Academic Team Award
Patricia Albers, Manchester
Anton Pettiford, Manchester

Alpha Beta Gamma Award
Brian Agrawal, Vernon/Rockville
Kelly Aguiar, South Windsor
Imtiaz Ahmed, Manchester
Josibelk Aponte, Vernon/Rockville
Robert Attenello, Granby
Nancy Barrett, Coventry
Jessica Boucher, Willimantic
Laura Burich, Northford
Carol Burrows, Windsor Locks
Meaghan Clancy, Wethersfield
Nicholas Clarizio, Wethersfield
Murry Clingerman, Vernon/Rockville
Katrina Douglass, East Hartford
Joyce Forman, Middletown
Yanyan Freitag, Vernon/Rockville
Natasha Galinat, Manchester
Leroy Gayle, Hartford
Corinne Gill, Stafford Springs
Eric Godere, Columbia
Bonny Gomes, Wethersfield
Kara Gustafson, Vernon/Rockville
Wilma Howe, Vernon
Nathalie Inho, Newington
Ida Jeng, West Hartford
Tracy Just, Vernon/Rockville
Stephon King, Manchester
Deidra Koelsch, Columbia
Brianna Leach, Coventry
Timothy Lecouteur, East Haddam
Jiamei Liang, Stafford Springs
Mark Lindahl, Stafford Springs
Ryan Matthews, Ellington
Jinelle McFarlane, East Hartford
Courtney McMahon, Rocky Hill
Blake Melling, South Windsor
Wioleta Milczarek, Wethersfield
Marion Moore, Tolland
Christopher Moreau, Tolland
Brenda Mozzer, Vernon/Rockville
Maiko Musall, Glastonbury
Sylvia Peowski, Manchester
Jessica Phelon, Manchester
Rosanni Quiles, East Hartford
Chayra Rodriguez, East Hartford
Lynette Rodriguez, Hartford
Ronnie Salas, Enfield
Sue Santiago, Wethersfield
Jeremy Shafer, New Hartford
Lindsey Shores, Manchester
Michael Tatum, Glastonbury
Dillon Tyman, East Granby
Stacey Wagner, West Hartford
Nicol Warren, Manchester
Jennifer Weigold, Tolland
Kevin Zizik , Newington

Biology Academic Award
Mario Frare, Suffield

Chhan D'Avanzo Touch Award
Andres Reyes, Hartford

Clinical Excellence in Occupational Therapy Award
MaKenzie Anderson, East Hampton
Regan Walters, Stafford Springs

Clinical Excellence in Surgical Technology Award
Aaron Conaway, Newington

Community Service Award
Pat Albers, Manchester

Community Engagement Award
Michelle Tirabassi, Newington

Connecticut Society for Respiratory Care Award for Academic Clinical Excellence
Paul Carilli, Wethersfied

Coach's Award - Women's Soccer
Stacey Lambert, Lebanon

Coach's Award - Women's Basketball
Haley Cole, Hebron

Coach's Award - Men's Soccer
Joey Plude, East Hampton

David P. Greenberg Legal Studies Award
Lisa M. Brayfield, Southington

Delmar/Cengage Learning Legal Studies Student Award
Laura L. Burich, Northford
Erin E. Sorensen, Westbrook

Dr. George Ducharme Disability Specialist Award
Kiki Dixon, Vernon

Eleanor Weseloh Speech-Language Pathology Assistant Award
Marcia Murray, Enfield

Entrepreneurship Innovation Award
Theodore Dougenik, South Windsor

Epsilon Pi Tau Award
Jameson Adams, Amston
Nikhil Baliga, Glastonbury
Sean Barrett, Columbia
Benjamin Brown, Windsor
Christopher Bucchere, East Hartford
Christopher Church, Manchester
Zachary Coffey, Newington
Robert Cohs Jr., Vernon/Rockville
Kevin Daley, Rocky Hill
Justin Delarm, Vernon/Rockville
Osman Ghani, Simsbury
Charles Hoffman, Rocky Hill
Michael LaFlamme, Enfield
Branden Lawrence, South Windsor
Christopher Maynard, Enfield
Brian McPherson, East Hartford
Stephanie Mesick, Durham
Timothy Motola, East Hartford
Howell Mullings, East Hartford
Ryan Nielson, Simsbury
Charles Ouelette, South Windsor
Christopher Parenti, Rocky Hill
Caleb Redfern, Hebron
Eric Reis, South Windsor
Ricardo Rodriguez, Manchester
Nicholas Soderberg, West Simsbury
Zachariah Sutton, Glastonbury
Nicholas Tuttle, Colchester
David Tyszka, Hartford
Michael Williams, West Hartford
Cinnamon Young, Newington

Excellence in Video Production Award
Manuel Saldana, Newington/Hartford

Excellence and Commitment to Teaching Mathematics Award
Wendi Johnson, Wethersfield

Excellence in Mathematics for a Student in Accounting and Business Administration Award
Brian Agrawal, Vernon/Rockville
Kristia Riggs, Manchester

Florence Sheils Phi Theta Kappa Award
Anton Pettiford, Manchester

Fred A. Ramey Award, Jr. Award
Brian Agrawal, Vernon

Hans Weiss Award
Kimberly Caverly, Cromwell

Hospitality Leadership Award
Eric Quagliano, Andover

ICE Radio "Ironman" Award
Chris DiGiro, Hebron, CT

ICE Radio TRUE BLUE Spirit Award
Nicole Natale, Windsor Locks

ICE Radio "Iron Woman" Award
Kaitlyn Smith, Somers, CT

John H. Parker Business Administration Achievement Award
Paul Golden, Hebron
Kristia Riggs, Manchester
Kelly Mann, Ellington

John Tirinzonie Academic Scholarship Award
Jonathan Meier, Manchester
Baotram Tran, East Hartford

John J. Oleksiw Accounting Award
Angela McGuinness, Farmington
Elizabeth Pines, South Windsor
Sharon Suchecki, Ellington

Lifelong Learning in Music Achievement Award
Joshua C. Thompson, Manchester
Jamie Mancuso, South Windsor
Matthew Merton, Manchester

Lina Munoz Award
Sarah Stump, South Windsor

Live Wire Achievement Award
Alta McKinney, Stafford Springs

Live Wire Commitment Award
Nathan Cheatham, Hartford

Manchester Art Association Award
Nicole Scippa, Manchester
Adam Viens, Vernon

Marguerite Shea Clinical Excellence in Respiratory Care Award
Anthony Morascini, Willington

Media Achievement Award
Valeri Zenteno, Granby

National Alliance for Mental Illness (NAMI) Manchester Scholarship
Daniel Griffin, Wethersfield

NJCAA All New England Men's Soccer - First Team
Mark Grant, Coventry

NJCAA All New England Men's Soccer - First Team
Stephen German, Coventry

NJCAA All New England Men's Soccer - First Team
Joey Plude, East Hampton

NJCAA All New England Men's Soccer - Second Team
Kwasi Boateng, Hartford

NJCAA All New England Men's Soccer - Second Team
Richard Cousley, Hartford

Men's Soccer - Second Team All American
Mark Grant, Coventry

NJCAA All New England Men's Soccer - Second Team
Tyler Jones, Vernon


NJCAA All New England Women's Basketball - Second Team
Haley Cole, Hebron

NJCAA All New England Women's Soccer - First Team
Stacey Lambert, Lebanon

NJCAA All New England Women's Soccer - Honorable Mention
Ashley Parke, Woodstock

NJCAA All New England Women's Soccer - Second Team
Alexandria Nuccio, Tolland

NJCAA All New England Women's Soccer - Second Team
Arianna Rivera, Manchester

Outstanding Achievement in Business Office Technology Award
Carol H. Lindsay, Manchester

Outstanding Achievement in Earth and Environmental Sciences (Fuss & O'Neill) Award
Christopher J. Gordon, Coventry
Kelly C. Glidden, Tolland

Outstanding Hospitality Student Award
Luz Luzado, Manchester

Outstanding Student through Calculus Sequence Award
Christian Ratliff, Torrington
Nirav Shah, East Hartford

Outstanding Introductory Chemistry Student Award
Melissa P. Augusto, Stafford Springs
Mansi A. Parikh, East Hartford

Outstanding Sociology Student Award
Claudia Málaga, East Hampton

Outstanding Young Poet Award
Richard Chotkowski, New Britain

Paralegal Class Spirit Award
Sue A. Santiago, Wethersfield

Pat Cook Accounting & Business Transfer Award
Neal Shah, Newington

Peter M. Stern Geography Prize
Lauren Haff, Hartford

Phi Theta Kappa Award
Nicole Abouakar, South Windsor
Kelly E. Aguiar, South Windsor
Caitlin E. Aldrich, E Hartford
Chantal Allen, Windsor
Josibelk A. Aponte, Vernon/Rockville
Peter W. Ayer, Vernon/Rockville
Brittany M. Bard, Vernon/Rockville
Benjamin I. Barr, West Hartford
Rebecca J. Beas, East Hartford
Michelle R. Bernier, Putnam
Luke H. Bialobrzeski, New Britain
Maryam Bitar, South Windsor
Dora R. Borrero, Berlin
Mariah A. Bosse, Willington
Jessica L. Bourell, Newington
Richard D. Bourque, Manchester
Kathleen Brouillard, Rocky Hill
Haley A. Brown, Ellington
Christopher J. Bucchere, East Hartford
Emily Burke, Windsor Locks
Carol J. Burrows, Windsor Locks
Ashley L. Charron, South Windsor
Christopher C. Church, Coventry
Robert G. Cohs Jr., Vernon/Rockville
Bruce D. Colgate, East Hartford
Lizaida Collazo, Newington
Jeremy J. Colon, New Britain
F. W. Comstock Jr., Waterford
Tamara L. Conway, Meriden
Robin N. Corneau, East Windsor
Jennifer Crowder, Ellington
Meriline S. Datta, Manchester
Kara S. Davis, Manchester
Bridget M. DeLay, Manchester
Geoff E. Decker, Broad Brook
Anthony P. Denote, Bristol
Karen E. Dion, Enfield
Katherine M. Dirato, New London
Patricia A. Douglass, Glastonbury
Donna M. Dryburgh, Ellington
Keith R. Durao, Ellington
Laura Dwyer, Wethersfield
Niklas P. Eisfeld, West Hartford
Mfoniso U. Ekpo, East Hartford
John E. Ellison, Manchester
Taqaddus Fatima, Manchester
Christopher J. Ferrante, Glastonbury
Candace S. Figueroa, Manchester
Richard A. Fiorita, South Windsor
Christina C. Fitton, Norwich
Joyce I. Forman, Middletown
Rachael M. Freeman, Stafford Springs
Tabitha R. Freeman, Meriden
David Freitag, Vernon/Rockville
Sonja Gagnon, Glastonbury
Annaliese Gardner, New Britain
Jose E. Gee, Manchester
Michelle R. Gleason, Stafford Springs
Jeffrey A. Gorton, Granby
George G. Gray Jr., East Hartford
Christine Greenwood, Bloomfield
Daniel T. Griffin, Wethersfield
Nicole D. Griffith, Columbia
Alison M. Harris, Tolland
Kelly N. Horila, Tolland
Kimberly W. Johnson, Manchester
Samantha Johnson, Ellington
David M. Knerr, East Hartford
Paige M. Kolakowski, Rocky Hill
Stacey E. Lambert, Lebanon
Zachary C. Laskey, Vernon
Brianna L. LeBlanc, Columbia
Sabrina L. Lemery, Lebanon
Lacy D. Lewis, Windham
Krista L. Little, Manchester
Heath W. Loder, Vernon
Luz M. Lozada, Manchester
Alyssa Maldonado, Colchester
Zacharie M. Maloney, West Hartford
Nicole C. Marquis, West Hartford
Brendon M . Maselek, Willington
Michael R. Massie, Enfield
Shawna K. McDonald, Hartford
Courtney A. McMahon, Rocky Hill
Blake N. Melling, South Windsor
Wioleta A. Milczarek, Wethersfield
Cale Molloy, Vernon
Maiko T. Musall, Glastonbury
Judy A. Nai-Haydash, Manchester
Jamaintra Naidoo, Wethersfield
Rachel Naples, South Glastonbury
Kristina Nealon, Avon
Michelle E. Nichols-Morey, Manchester
Brian U. Nwafor, East Hartford
Daniel P. O'Keefe, Vernon
David R. O'Keefe, Wethersfield
Amanda L. Ofiero, Stafford Springs
Susana A. Ormeno, Norwich
Sara C. Osle, Unionville
Emilio Perez, Wethersfield
Mareika D. Phillips, West Hartford
Matthew J. Plante, East Granby
Jessica Prisk, East Hartford
Antoine D. Pritchard, Windsor Locks
Caleb L. Redfern, Hebron
Tamika Riley, Hartford
Lauren E. Rimkunas, East Hartford
Cynthia N. Rios, Manchester
Sait E. Rivera, East Hartford
Alejandro R. Robles, Manchester
Mery Rodriguez, Vernon/Rockville
Stefanie R. Rondeau, Manchester
Melissa S. Roussey-Stupski, Tolland
Hanish F. Rubanza, Marlborough
Kyungmin Ryu, Wethersfield
Said Sanni, West Hartford
Sue A. Santiago, Wethersfield
Sara E. Shaw, Willimantic
Lindsay M. Sheffield, Glastonbury
Nicholas J. Sheppard, Windsor Locks
David A. Silva, West Hartford
Carolyn M. Sluis, Longmeadow
Brandi C. Smith, Manchester
Ashley N. Soule, South Windsor
Michele M. St. Pierre, Windsor Locks
Deborah L. Stauffer, Ellington
Megan Stavens, Coventry
Matt D. Stewart, Amston
Michael G. Tarbox, Glastonbury
Michaela Tarnowicz, Enfield
Melissa K. Taylor, Columbia
Timothy R. Taylor, East Hampton
Isabella K. Tonski, McChord AFB
Linette F. Tracey, Coventry
Dillon J. Tyman, East Granby
David Tyszka, Hartford
Kacie Underwood, Glastonbury
Shawn J. Valencia, East Hartford
Amy Vickers, New Britain
Danielle Walsh, Glastonbury
Christine E. Weber, Coventry
Jennifer A. Welchman, Vernon/Rockville
Rebecca S. Welles, South Windsor
Brian M. Whaley, Avon
Tracie E. Wichniewicz, Enfield
Erin A. Wilson, Windsor Locks
Heather L. Winter, Hebron
Lynn M. Wood, Vernon/Rockville
Danielle Worthington, Lebanon
Lisa N. Yeschick, South Windsor
Veronika Y. Zhikhareva, Waterbury

President's Student Award
Patrick J. Montes, Newington

Professor Robert J. Boland, Jr. Paralegal Excellence Award
Jeremy J. Shafer Shafer, New Hartford

Rainwater Design Award
Rachel Grusse, Glastonbury

Regional Advisory Council Award
Sharlene A. Roby, Manchester

Richard A. Dana Award
Nathan Mair, Hartford

Rosemary and Gunnar Dybwad Award
Jackie Dannaher, West Hartford

Salutatorian
Paul Golden, Hebron

Sebastian Mudry Award for Outstanding Original Work in Psychology Award
Aaron Dion, Manchester
Adam Viens, Vernon

Stop & Shop Award
Kevin Zizik, Sunderland, MA

Stop & Shop Hospitality Award
Alicia Hirons, Glastonbury

Therapeutic Recreation Associates Spirit Award
Kari Esposito, Salem

Therapeutic Recreation Certificate Achievement Award
Linette Tracey, Coventry

Therapeutic Recreation Associates Achievement Award
Pamela Howe, Glastonbury

Valedictorian
Nathalie Inho, Newington

VanGogh Works on Paper Award
Lionel J. Beato, Hartford

Veteran and Service Member Scholarship Award
Daniel Griffin, Wethersfield
Patricia Bruhn, Windsor

Vickie J. Rice Memorial Award
Gordon C. Jr. Plouffe, Manchester

William Hogan Award
Jeffrey Smolen, Torrington

William J. Dowd Political Science Essay Prize Award
Rebecca J. Beas, East Hartford
Brendan M. Maselek, Willington

William Levy Award for Academic Excellence in Psychology Award
Mattheau Comerford, Coventry
Whitney Quaglia, Manchester

Zora Neale Hurston Anthropology Award
Stewart J. Gentry, Newington


Students of any age who possess the desire to pursue higher education are welcome at Manchester Community College. MCC is proud of its academic excellence, new facilities, flexible schedules, small classes, low tuition and faculty with both academic and “real world” credentials. The college offers over 60 programs, transfer options, financial aid and scholarships, as well as access to baccalaureate degrees through guaranteed admissions programs with several universities. The main, park-like campus, which is easily accessible from I-84, is also the home of Great Path Academy, a middle college high school, serving grades 9-12. The college’s second location, the Manchester Community College Arts and Education Center, opened in downtown Manchester in 2012.


###





News Item Posted On: July 02, 2013
For Additional Information Contact: Bonnie Willgoos at 860-512-2928